WEDOS: Zkušenosti VPS, Disk, DNS

Zkušenosti se službou virtuální privátní server společnosti WEDOS

Pozitiva

  • relativně nízká cena v porovnání s konkurencí
  • dost místa na disku díky službě WEDOS disk
  • přehledné administrátorské rozhraní
  • UPDATE: po podání výpovědi (doběhnutí služby) nabídnuta sleva v podobě jednoho měsíce zdarma s odůvodněním, že anti-DDoS řešení se dolaďuje (viz dále)

Negativa

  • po roce za více než výhodnou cenu s velmi slušnou dostupností a výkonem — prodloužena služba na další rok s roční fakturací — CHYBA! lépe totiž zaplatit více s možností úniku v případě problémů (fixně zaplacená nedostupná levnější služba se v konečném důsledku prodraží)
  • službu lze zrušit pouze jako “Doběhnutí služby” — tj. bez jakékoliv oficiální kompenzace v případě DDoS útoku (jednotlivé grafy lze rozkliknout na detaily)
  • v případě DDoS útoku je navíc nedostupný nejen pronajatý server, ale i administrátorské rozhraní a především stránky podpory (pokud se klientovi podaří přihlásit, je mu pracovníkem oznámeno, že WEDOS čelí DDoS útoku, se kterým nelze nic dělat, a v případě potřeby ať se zákazník obrátí na management pomocí příslušného formuláře)
  • IPv6 provoz je vyhledávačem Google považován za podezřelý a nepomáhá ani opisovat captcha kód (evidentně někdo ze sítě WEDOS servery Google nerozumně dotazuje, Google i WEDOS však dávají ruce pryč a klientovi nepomohou)
  • servery LinkedIn považují IPv4 rozsahy WEDOS rovněž za nedůvěryhodné, a není tudíž možné anonymní prohlížení veřejných profilů (tzn. bez přihlášení)

Závěr

Cenová politika společnosti WEDOS se evidentně nelíbí konkurenci, která si zakoupila botnet a pravidelně generuje až desetigigabitový provoz, čímž znepřístupní celou síť WEDOS.

Cenová politika přitahuje kdekoho, který si svoje pochybné služby hostuje právě zde. “Nestandardní” činnost, ať se pod tímto termínem rozumí cokoliv, není vítána servery Google ani LinkedIn (viz Negativa).

V případě DDoS útoku se klient stává rukojmím, protože službu po jejím vypovězení zpětně proplacenou nedostane (viz příslušné podmínky). Důvod nedostupnosti služby se na toto nevztahuje, neboť dodavatel se bude “vymlouvat”, že tuto skutečnost nemůže ovlivnit. Částečně sice má pravdu, ovšem v dnešní době je možné investovat do různých anti-DDoS opatření tak, aby se zákazník necítil jako rukojmí.

UPDATE: Nabízená sleva jednoho měsíce provozu VPS zdarma je sice férové gesto, ale neřeší podstatu problému opatření proti DDoS útokům, které po delší odmlce nastaly znovu a v mnohem intenzivnější míře. Jako zákazníka mě totiž zajímá funkční řešení a ne “ladění”, jehož se účastním jako nedobrovolný tester za cenu více než úsměvnou. Času na přípravu bylo skutečně dost.

Byla to dobrá zkušenost, chybami se člověk učí a naštěstí vždy existují další cesty…

Advertisements
This entry was posted in Server and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.